Překlad z NJ: El Kamil
Zdroj: pcgames.de

Server pcgames.de publikoval první dojmy z prezentace Gothic 4: Arcania na Games Convention.

Arcania: Fantastická grafika a nové jméno pro Gothic 4

Čtvrtý díl série gothic se nyní oficiálně jmenuje Arcania: A Gothic Tale. Ano, na to si ještě budeme muset trochu zvykat. Spellbound vyvíjí opravdu dobrý kousek a po tom, co jsme viděli, považujeme to za dobré rozhodnutí: Arcania vypadá opravdu skvěle.

Naše prezentace se zaměřovala především na grafiku. Na tu je Spellbound poprávu hrdý: Fantastické přírodní panorama se bleskurychle (a plynule!) vykresluje na obrazovce, podívaná složená ze stromů a luk, dalekosáhlých trav a oblých pahorků – prostě krása. Textury jsou okouzlující: Povrchy kmenů a kamenů jsou ostré a plastické a vůbec nepůsobí přehnaně.

Obzvláště světelné efekty jsou propracované: Když člověk vyběhne z temného pokoje na denní světlo, je najednou obrazovka přesvětlena. Všechny objekty vrhají stíny, které jsou i různě barevné dle denní doby. Tak se simulují typické přeludy lidského oka: Ve večerní červené vypadají stíny spíše modré než černé.

Největší dojem zanechal systém počasí: Pokud přijde dešťová přeháňka, vypadá za chvilku země mokrá, zatímco voda stékající ze střech je viditelná a realistická. V prohlubeninách na zemi se tvoří malé louže – jakmile ale vysvitne slunce, voda se pomalu odpařuje. Něco tak realistického jsme ještě neviděli.

Identita nového hrdiny ještě nebyla prozrazena. Herní postava kráčela v pěkné zbroji a těžkou helmou hlubokými lesy. K bojovému systému už Spellbound něco málo prozradil: V prezentaci pobíhal hrdina s lukem a šípem po vesnici, v níž se potulovali lidští strážní. Při namíření se kamera zazoomovala za ramena hráče a zaměřovací křížek se pohupoval sem a tam, což má zdůrazňovat dech hráče.

Delší zaměřování z tohoto pohledu hrdinovi postupně ubívaly body výdrže. Pokud pak hráč vypálí šíp na nepřítele, systém vypočítá, do jaké části těla bude nepřítel zasažen – nepřítel tak třeba padne na kolena, drží se za ramena či zděšeně za krk. Nemějte starosti: Tyto scény nejsou krvavé, ale působí trochu tvrději než boje v dřívějších hrách Gothic.

Ačkoli je vývoj charakteru v Arcanii založen na dovednostních bodech a trenérech stejně jako v předchůdcích, doplňuje Spellbound jeden detail: Čím častěji hrdina určitou akci provádí, tím lépe bude tuto dovednost ovládat. Něco podobného již bylo v Morrowindu a Oblivionu, ale Spellbound uklidňuje: Tento efekt bude omezen a bude působit jen v menší míře. Například u lukostřelbě to znamená, že bude mít hrdina klidnější ruku a zaměřovací kříž nebude tolik kolísat.

Mnoho víc nebylo k vidění. Nicméně to, co jsme viděli, je velmi překvapivé – vývojáři Spellbound jsou, zdá se, na velmi dobré cestě a už nyní ukázali technicky pozoruhodné výsledky. Zda i samotná hra bude tak zábavná, to se samozřejmě ještě ukáže.

Share and Enjoy:
  • Print
  • email
  • PDF
  • Add to favorites
  • del.icio.us
  • Digg
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • Twitter